CFR100J100K
DigiKey Part Number
1712-CFR100J100KCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CFR100J100KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR100J100K
Description
RES 100K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFR100J100K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -700ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)