BMC2AY0120AN
DigiKey Part Number
1712-BMC2AY0120ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC2AY0120ANCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-BMC2AY0120ANDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC2AY0120AN
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz