3613C4R7K
DigiKey Part Number
A102074TR-ND - Tape & Reel (TR)
A102074CT-ND - Cut Tape (CT)
A102074DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3613C4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Inductor 315 mA 1Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
35MHz
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max