35206K2JT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2 485
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3 684
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
6.2 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
35206K2JT
DigiKey Part Number
35206K2JT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35206K2JT
Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35206K2JT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)