3430A2F180RTD
DigiKey Part Number
1712-3430A2F180RTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3430A2F180RTD
Description
3430 A2 1% 180R 100PPM 5K RL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)