ANT-2.4-FPC-LV100UF
DigiKey Part Number
343-ANT-2.4-FPC-LV100UF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-2.4-FPC-LV100UF
Description
ANT 2.4 FPC 45X7 100MM CBL UFL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee™ PCB Trace I-PEX MHF1 (U.FL) Adhesive
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-2.4-FPC-LV100UF Models
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
TE Connectivity Linx
VSWR
1.7
Series
Gain
4.3dBi
Packaging
Bag
Power - Max
2 W
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Termination
I-PEX MHF1 (U.FL)
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Height (Max)
0.004" (0.10mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz