ANT-1.4-CW-HWR-SMA
DigiKey Part Number
ANT-1.4-CW-HWR-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-1.4-CW-HWR-SMA
Description
RF ANT 1.4GHZ WHIP TILT SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Tilt SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-1.4-CW-HWR-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
2.4dBi
Part Status
Active
Termination
SMA Male
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
1.4GHz
Height (Max)
5.591" (142.00mm)
Frequency Range
1.35GHz ~ 1.45GHz