RT424005
DigiKey Part Number
5831-RT424005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424005
Description
POWER/SIGNAL RELAY, 2 FORM C, DP
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cCSAus, CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA
Relay Type
Coil Current
80.6 mA
Coil Resistance
62 Ohms