CRG0402F43K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 6 738
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Walsin Technology Corporation
New Product
Image for CRG0402F43K is not available
CRG0402F43K
DigiKey Part Number
1111-CRG0402F43KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0402F43K
Description
THICK FILM RESISTORS-SMD CRG0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0402F43K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)