A3BRB-1006M
DigiKey Part Number
A3BRB-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3BRB-1006M
Description
IDC CABLE - ASR10B/AE10M/APR10B
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Features
Strain Relief (Socket); Polarizing Key, Strain Relief (Plug)
Color
Multiple, Ribbon
Connector Type
Socket to Plug
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)