YFF15PC0J474MT000N
DigiKey Part Number
445-8050-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8050-1-ND - Cut Tape (CT)
445-8050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF15PC0J474MT000N
Description
CAP FEEDTHRU 0.47UF 6.3V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 6.3V 3 A 30mOhm 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YFF15PC0J474MT000N Models
Category
Current
3 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
40dB @ 2MHz ~ 1GHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Capacitance
0.47 µF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.014" (0.35mm)
Voltage - Rated
6.3V