NLV25T-8R2J-EF
DigiKey Part Number
445-NLV25T-8R2J-EFTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-NLV25T-8R2J-EFCT-ND - Cut Tape (CT)
445-NLV25T-8R2J-EFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-8R2J-EF
Description
FIXED IND 8.2UH 160MA 3.05 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 160 mA 3.05Ohm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
NLV25T-8R2J-EF Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.05Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
36MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)