MHQ1005P2N7CT000
DigiKey Part Number
445-172420-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172420-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172420-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005P2N7CT000
Description
FIXED IND 2.7NH 900MA 70 MOHM
Detailed Description
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 70mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ1005P2N7CT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)