MHQ0603P30NHT000
DigiKey Part Number
445-16843-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16843-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16843-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P30NHT000
Description
FIXED IND 30NH 160MA 2.7 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 nH Unshielded Multilayer Inductor 160 mA 2.7Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ0603P30NHT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)