MHQ0402PSA1N6CT000
DigiKey Part Number
445-MHQ0402PSA1N6CT000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MHQ0402PSA1N6CT000CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MHQ0402PSA1N6CT000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0402PSA1N6CT000
Description
FIXED IND 1.6NH 400MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 nH Shielded Multilayer Inductor 400 mA 300mOhm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ0402PSA1N6CT000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 500MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
10GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)