MHQ0402PSA1N6CT000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MHQ0402PSA1N6CT000 |
Description | FIXED IND 1.6NH 400MA 300 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.6 nH Shielded Multilayer Inductor 400 mA 300mOhm Max 01005 (0402 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MHQ0402PSA1N6CT000 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 300mOhm Max |
Series | Q @ Freq 10 @ 500MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 10GHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Type Multilayer | Inductance Frequency - Test 500 MHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Tolerance ±0.2nH | Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm) |