FK28C0G1H682JN000
DigiKey Part Number
445-FK28C0G1H682JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28C0G1H682JN000
Description
CAP CER 6800PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FK28C0G1H682JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)