FK28C0G1H120JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 335
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 627
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 7 557
In Stock: 439
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK28C0G1H120JN006
DigiKey Part Number
FK28C0G1H120JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28C0G1H120JN006
Description
CAP CER 12PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28C0G1H120JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)