FK26X5R1A106KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2 643
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1 582
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK26X5R1A106KN000
DigiKey Part Number
FK26X5R1A106KN000-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X5R1A106KN000
Description
CAP CER 10UF 10V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X5R1A106KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)