FK26C0G1H562JN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 486
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 131
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Murata Electronics
In Stock: 275
Murata Electronics
In Stock: 1 950
Upgrade
Similar
In Stock: 93
KYOCERA AVX
5600 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK26C0G1H562JN000
DigiKey Part Number
445-FK26C0G1H562JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26C0G1H562JN000
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26C0G1H562JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)