FK24C0G2E222JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3 451
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 6 065
Datasheet
2200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK24C0G2E222JN006
DigiKey Part Number
FK24C0G2E222JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G2E222JN006
Description
CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24C0G2E222JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)