FK24C0G1H272JN000 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 366
TDK
In Stock: 500
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 443
In Stock: 190
Murata Electronics
In Stock: 213
Murata Electronics
In Stock: 1 986
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KYOCERA AVX
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK24C0G1H272JN000
DigiKey Part Number
445-FK24C0G1H272JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G1H272JN000
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24C0G1H272JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)