FK22X7R1H225KN000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 330
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 438
Datasheet
Upgrade
In Stock: 15
Upgrade
In Stock: 291
Similar
In Stock: 483
Similar
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 539
In Stock: 759
Murata Electronics
Murata Electronics
KEMET
In Stock: 857
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK22X7R1H225KN000
DigiKey Part Number
445-FK22X7R1H225KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK22X7R1H225KN000
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK22X7R1H225KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)