FK18C0G2A181JN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 51
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
Similar
KEMET
In Stock: 790
Murata Electronics
Murata Electronics
180 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK18C0G2A181JN020
DigiKey Part Number
445-4382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18C0G2A181JN020
Description
CAP CER 180PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18C0G2A181JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)