FK16X7R2A683KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 878
Datasheet
In Stock: 864
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Direct
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 697
KEMET
In Stock: 955
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK16X7R2A683KN020
DigiKey Part Number
445-8368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16X7R2A683KN020
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK16X7R2A683KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)