FK16X7R1H155KR020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 437
In Stock: 496
In Stock: 234
In Stock: 290
KEMET
In Stock: 115
Murata Electronics
In Stock: 409
Murata Electronics
In Stock: 411
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK16X7R1H155KR020
DigiKey Part Number
445-FK16X7R1H155KR020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16X7R1H155KR020
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK16X7R1H155KR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)