FK16C0G2A562JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 996
Datasheet
5600 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK16C0G2A562JN006
DigiKey Part Number
FK16C0G2A562JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16C0G2A562JN006
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK16C0G2A562JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)