FK14C0G1H562JN020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1 573
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 413
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 131
In Stock: 486
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 93
Murata Electronics
Upgrade
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 275
5600 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK14C0G1H562JN020
DigiKey Part Number
445-4792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14C0G1H562JN020
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14C0G1H562JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)