FK14C0G1H392JN006
DigiKey Part Number
FK14C0G1H392JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14C0G1H392JN006
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3900 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FK14C0G1H392JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)