FK11X7S2A335KR020
DigiKey Part Number
445-8274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK11X7S2A335KR020
Description
CAP CER 3.3UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FK11X7S2A335KR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)