FG28C0G2A122JNT06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 172
Datasheet
Upgrade
In Stock: 3 377
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1200 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG28C0G2A122JNT06
DigiKey Part Number
FG28C0G2A122JNT06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G2A122JNT06
Description
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG28C0G2A122JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)