FG28C0G1H6R8DNT06
DigiKey Part Number
445-173509-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173509-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G1H6R8DNT06
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6.8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG28C0G1H6R8DNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)