FG28C0G1H330JNT00
DigiKey Part Number
445-FG28C0G1H330JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G1H330JNT00
Description
CAP CER 33PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
33 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG28C0G1H330JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)