FG24C0G2E822JNT06
DigiKey Part Number
445-173343-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173343-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24C0G2E822JNT06
Description
CAP CER 8200PF 250V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG24C0G2E822JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)