FG22X7R1H225KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 483
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 330
In Stock: 15
In Stock: 291
In Stock: 438
In Stock: 759
Parametric Equivalent
In Stock: 936
Parametric Equivalent
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG22X7R1H225KNT00
DigiKey Part Number
FG22X7R1H225KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R1H225KNT00
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7R1H225KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)