FG20X7R2J473KNT06
DigiKey Part Number
445-173300-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173300-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7R2J473KNT06
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG20X7R2J473KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)