FG20C0G2W333JNT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG20C0G2W333JNT06 |
Description | CAP CER 0.033UF 450V C0G RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.033 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG20C0G2W333JNT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |