FG16X7R2A684KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 98
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.68 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG16X7R2A684KNT00
DigiKey Part Number
FG16X7R2A684KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG16X7R2A684KNT00
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG16X7R2A684KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)