FG11X7R1H106KRT06
DigiKey Part Number
445-173117-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173117-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7R1H106KRT06
Description
CAP CER 10UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
10 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG11X7R1H106KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)