FG11C0G2A683JNT06
DigiKey Part Number
445-173111-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173111-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11C0G2A683JNT06
Description
CAP CER 0.068UF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG11C0G2A683JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)