FA28NP01H680JNU06
DigiKey Part Number
445-180781-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180781-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28NP01H680JNU06
Description
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
68 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA28NP01H680JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C