FA28C0G2A101JNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3 754
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 360
Similar
Murata Electronics
Similar
Murata Electronics
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA28C0G2A101JNU06
DigiKey Part Number
445-174274-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174274-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2A101JNU06
Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28C0G2A101JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)