FA26X8R1E155KRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA26X8R1E155KRU06
DigiKey Part Number
FA26X8R1E155KRU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X8R1E155KRU06
Description
CAP CER 1.5UF 25V X8R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA26X8R1E155KRU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C