FA26X7R2E473KNU00
DigiKey Part Number
445-181166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R2E473KNU00
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R RADIAL
Detailed Description
0.047 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA26X7R2E473KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)