FA26X7R1H475KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 442
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4 089
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R1H475KRU00
DigiKey Part Number
FA26X7R1H475KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R1H475KRU00
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA26X7R1H475KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)