FA26X7R1E105KNU00
DigiKey Part Number
FA26X7R1E105KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R1E105KNU00
Description
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA26X7R1E105KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)