FA22X7R1H685KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 526
Datasheet
6.8 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA22X7R1H685KRU00
DigiKey Part Number
FA22X7R1H685KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22X7R1H685KRU00
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA22X7R1H685KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)