FA22X7R1H335KNU00
DigiKey Part Number
445-181129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22X7R1H335KNU00
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA22X7R1H335KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)