FA22NP02W683JNU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA22NP02W683JNU06 |
Description | CAP CER 0.068UF 450V NP0 RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.068 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA22NP02W683JNU06 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm) |
Tolerance ±5% | Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads - Kinked |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |