FA20X8R2A684KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA20X8R2A684KRU00
DigiKey Part Number
FA20X8R2A684KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X8R2A684KRU00
Description
CAP CER 0.68UF 100V X8RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA20X8R2A684KRU00 Models
Category
Features
High Temperature
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C